La Salette Catholic Primary School

Loved by Jesus and Our Lady Of La Salette,
we learn and grow together, in joy and friendship

School Governors

The Governing body oversee the work of the school and make sure it provides a good quality education for its pupils.

Working in partnership with the Head and other staff, governors are involved in:-

  • setting the school's aims and policies;
  • improving standards of teaching and achievement;
  • setting the school's budget plan and monitoring expenditure;
  • interviewing and appointing teachers and support staff;
  • acting as a link between the local community and the school;
  • dealing with complaints about the school;
  • drawing up an action plan after an inspection, and monitoring the success of the plan.

 

Pecuniary Interests

All governors have declared they have no pecuniary interests. These declarations are recorded digitally on GovHub.

 

Attendance

Name    
Category
Start date
End date
Position
Committee
Specific Area of Focus?
FGB
Autumn 2021
FGB
Spring 2022
FGB
Summer 2022
Mr A.S Wilson
 Headteacher
1/9/2018
-
Headteacher
Both committees
 
  
Miss F. Ibekwe
Foundation
3/7/2020
2/7/2024
Chair
Leadership and management Chair
 Admissions

Dev. & Liason

 
   
VACANCY
 
Foundation
 
Vice - Chair
Teaching and standards Chair
 
 
  
 
Mrs V. Phiri
 
Foundation
1/9/2020
31/8/2024
 Leadership and management
 Safeguarding
 
 
Mrs J. Creedon
Foundation
 24/1/2018
 24/1/2022
 Teaching and standards
 
  
 
Mrs N. VanBardwick
 
Foundation

 1/10/2021

 31/9/2025
 Leadership and management
 
 
Mrs O. Odugbesi

 

Foundation
30/11/2018
29/11/2022
 Leadership and Management
 
  
 
Mrs M. Allitt
 
Foundation
 1/10/2021

 

31/9/2025

Teaching and standards

 

SEN and Pupil Premium

  
 
Mrs R. Smith

 

Parent Gov
1/9/2019
21/4/2023
Teaching and standards
Pupil and Staff Wellbeing
 
  
 
Mrs. A. Jacobs

 

Parent Gov
1/9/2021
 1/9/2025
Teaching and standards
   
 
Mr P. Blatch

 

LA Governor
 4/9/19
 4/9/2023
 Leadership and Management
  Health and Safety
 
Mrs D. Bain
Staff Gov
1/9/2019
1/9/2023
Both Committees